Dobrý život
Nová kniha Tomáša Hajzlera Dobrý život ve stínu konzumní společnosti je na svete. Zatiaľ v papierovej podobe, e-kniha bude v marci.
Nová kniha Tomáša Hajzlera Dobrý život ve stínu konzumní společnosti je na svete. Zatiaľ v papierovej podobe, e-kniha bude v marci.
Sociálne siete vykopli Donalda Trumpa. Bol to dobrý ťah? Majú prevádzkovatelia sociálnych médií právo regulovať obsah na svojich platformách? Je zverejňovanie obsahu na súkromných médiách naše právo? Mali by sme žiadať štát, aby nás ochránil pred vykopnutím zo sociálnych médií? K tejto téme sa trefne vyjadruje Urza v podcaste Kanál svobodného přístavu. Dostupné vo formátoch mp3 | Youtube | Lbry.
Konečne sa to prevalilo. Sloboda v práci, ekonomická demokracia, sieťové podnikanie, node-first vzťahy, odmietanie šéfovania, relokalizácia, sociálne hnutia bez vodcov. Svet ľudí objavuje heterarchiu. Nakoniec možno prídeme na to, že najlepšia forma spolupráce nie je manažment, ale superorganizmus. Evolúcia na to už dávno prišla, Egon Bondy to tušil, naše racionálne založené hlavy to zatiaľ neberú. Lenže my sa budeme musieť vysporiadať nielen s koronou, ale aj s klimatickou krízou. A to v krátkom čase. Všetko nasvedčuje tomu, že korporátny manažment a parlamentná demokracia na tak komplexné výzvy nie sú stavané. Čo s tým? Hľadajme, objavujme, robme pokusy, nebojme sa omylov. Zdieľajme a šírme túto myšlienku. Možno raz zachráni život na Zemi, ktorý je vo vážnom ohrození.
Po dlhom čase vyšla stabilná verzia Beaker Browsera 1.0. Viac info.
Zaujímavý dokumentík o význame cukru vo výžive, o jeho nadmernej konzumácii a vplyve na naše zdravie. Na nemenej zaujímavej video-streaming službe. Cukr Blog @dafilms.sk
Pavol Lupták upozorňuje na to, že pri stúpajúcom množstve komunikačných podnetov priame telefonáty vyžadujúce okamžitú reakciu začínajú byť pre niektorých ľudí riadne otravné. Moja reč. Prirodzenou reakciou na tento vývoj je trvale nastavené tiché zvonenie. Opakujúce sa kauzy s únikmi dát a so špehovaním si vyžadujú dôslednejšie používanie šifrovania v osobnej komunikácii. Ideálna komunikácia v roku 2020 je asynchrónna a šifrovaná. Viac tu.
Dopočul som sa na podcaste Čierna Labuť FM v epizóde Eko stopa streamovania, že polhodina streamovaného videa vygeneruje množstvo skleníkových plynov porovnateľné s jazdou autom 6 km a vychádza to na 1 kg CO2. Zdá sa mi to šialene veľa a chcem si tú informáciu overiť. Každopádne je to o dôvod viac zbaviť sa zlozvyku nutkavého pozerania hocičoho, čo filtrovacie algoritmy ponúknu. Vedomé sledovanie streamovaného videa a audia si zatiaľ ponechám. Audio je úspornejšie ako video. U mňa je audio už dlhší čas preferovaný formát.
Aktualizácia - štúdia upresňujúce uvedené čísla (+ kalkulačka emisí podľa zariadenia, bitrate a krajiny):
The carbon footprint of streaming video: fact-checking the headlines
Dnes som si počas nording walkingu popočúval viaceré diely podcastu Čierna labuť. Zaujali ma diely o jedlých burinách s Petrou Ježekovou a s Dodom Dobríkom a tiež diel o opraviteľnosti elektrospotrebičov, kde som sa okrem iného dozvedel, že konečne existuje organizácia, ktorá prideľuje certifikáty opraviteľnosti. Bravóóó, odteraz nakupujem výrobky z ich zoznamu.
Juraj Bednár píše o tom, ako je možné znovunaštartovať tvorbu bohatstva v koronakríze. Napríklad zbavením sa nepotrebných vecí, ktoré niekomu inému poslúžia lepšie a zvýšia tak blahobyt. Aj o tom, prečo nie je až tak dobrý nápad tlačiť nové peniaze a dávať ich do obehu. Aj o tom, ak sa štát alebo EU snažia nadmernými bariérami zabrzdiť malé podnikanie a prečo by to aspoň teraz - v koronakríze - mali prestať robiť. Aj o tom, že doba zamestnaneckej istoty sa skončila teraz už definitívne. Aj o tom, že teraz je správny čas zmeniť prístup a začať uvažovať o ekonomike inak. Svet sa zmenil – je čas na riešenia.
Začal som čítať knihu Local is Our Future. V Alter-Native sa chystá jej slovenský preklad. Je možné ho podporiť.
IndieWeb je sada nástrojov, ktorá umožňuje poprepájať nezávislé osobné weby do siete. To rozhodne stojí za vyskúšanie.