Robert Zelník

Novinky

Lokálnosť

Blíži sa Svetový deň lokálnosti a to je dôvod otvoriť v česko-slovenskom priestore diskusiu na túto tému. Svet tvorivo a partnerské organizácie pre vás pripravili informačno-inšpiratívny web lokalnost.org. Rozhovory s predstaviteľmi občianskych združení, výrobcov a poskytovateľov služieb. Katalóg lokálnych projektov a iniciatív.

Zdieľajte, než to zmažú

Sociálne siete vykopli Donalda Trumpa. Bol to dobrý ťah? Majú prevádzkovatelia sociálnych médií právo regulovať obsah na svojich platformách? Je zverejňovanie obsahu na súkromných médiách naše právo? Mali by sme žiadať štát, aby nás ochránil pred vykopnutím zo sociálnych médií? K tejto téme sa trefne vyjadruje Urza v podcaste Kanál svobodného přístavu. Dostupné vo formátoch mp3 | Youtube | Lbry.

Bez šéfov to pôjde lepšie?

Konečne sa to prevalilo. Sloboda v práci, ekonomická demokracia, sieťové podnikanie, node-first vzťahy, odmietanie šéfovania, relokalizácia, sociálne hnutia bez vodcov. Svet ľudí objavuje heterarchiu. Nakoniec možno prídeme na to, že najlepšia forma spolupráce nie je manažment, ale superorganizmus. Evolúcia na to už dávno prišla, Egon Bondy to tušil, naše racionálne založené hlavy to zatiaľ neberú. Lenže my sa budeme musieť vysporiadať nielen s koronou, ale aj s klimatickou krízou. A to v krátkom čase. Všetko nasvedčuje tomu, že korporátny manažment a parlamentná demokracia na tak komplexné výzvy nie sú stavané. Čo s tým? Hľadajme, objavujme, robme pokusy, nebojme sa omylov. Zdieľajme a šírme túto myšlienku. Možno raz zachráni život na Zemi, ktorý je vo vážnom ohrození.

Tradičné hovory sú otravné a mali by sme viac šifrovať

Pavol Lupták upozorňuje na to, že pri stúpajúcom množstve komunikačných podnetov priame telefonáty vyžadujúce okamžitú reakciu začínajú byť pre niektorých ľudí riadne otravné. Moja reč. Prirodzenou reakciou na tento vývoj je trvale nastavené tiché zvonenie. Opakujúce sa kauzy s únikmi dát a so špehovaním si vyžadujú dôslednejšie používanie šifrovania v osobnej komunikácii. Ideálna komunikácia v roku 2020 je asynchrónna a šifrovaná. Viac tu.

Neekologické streamovanie

Dopočul som sa na podcaste Čierna Labuť FM v epizóde Eko stopa streamovania, že polhodina streamovaného videa vygeneruje množstvo skleníkových plynov porovnateľné s jazdou autom 6 km a vychádza to na 1 kg CO2. Zdá sa mi to šialene veľa a chcem si tú informáciu overiť. Každopádne je to o dôvod viac zbaviť sa zlozvyku nutkavého pozerania hocičoho, čo filtrovacie algoritmy ponúknu. Vedomé sledovanie streamovaného videa a audia si zatiaľ ponechám. Audio je úspornejšie ako video. U mňa je audio už dlhší čas preferovaný formát.

Aktualizácia - štúdia upresňujúce uvedené čísla (+ kalkulačka emisí podľa zariadenia, bitrate a krajiny):

The carbon footprint of streaming video: fact-checking the headlines

Svet sa zmenil – je čas na riešenia

Juraj Bednár píše o tom, ako je možné znovunaštartovať tvorbu bohatstva v koronakríze. Napríklad zbavením sa nepotrebných vecí, ktoré niekomu inému poslúžia lepšie a zvýšia tak blahobyt. Aj o tom, prečo nie je až tak dobrý nápad tlačiť nové peniaze a dávať ich do obehu. Aj o tom, ak sa štát alebo EU snažia nadmernými bariérami zabrzdiť malé podnikanie a prečo by to aspoň teraz - v koronakríze - mali prestať robiť. Aj o tom, že doba zamestnaneckej istoty sa skončila teraz už definitívne. Aj o tom, že teraz je správny čas zmeniť prístup a začať uvažovať o ekonomike inak. Svet sa zmenil – je čas na riešenia.

IndieWeb

IndieWeb je sada nástrojov, ktorá umožňuje poprepájať nezávislé osobné weby do siete. To rozhodne stojí za vyskúšanie.