Zmeňme svet – začnime od seba

Ak čítate tieto riadky, pravdepodobne ste sa už zbavili predstavy, že problémy dnešného sveta vyriešia politici, mecenáši, partička geniálnych vedátorov, skrátka niekto iný. Niekto iný pravdepodobne vyrieši nejaké iné problémy, ale nie to, čo tlačí a páli práve vás. Vy ste ten najpovolanejší človek na vyriešenie úloh a výziev, ktoré vnímate ako dôležité. Dosť však bolo úvodných motivačných kecov, pozrime sa na prekážky a možnosti, ako začať a ako neprestať.

Čo vlastne začať robiť?

Začínajúcemu svetomeničovi často víri v hlave milión nápadov a nevie, do čoho sa skôr pustiť. Preskakuje od jedného nápadu k druhému ako motýľ, ktorý prelieta z kvetu na kvet. Chcelo by to nejaký filter alebo usmernenie. Zlá správa: neviem o žiadnom nástroji, ktorý by zoradil hromadu nápadov od najlepších po najhoršie. Dobrá správa: na tom vôbec nezáleží. Buďte subjektívni a riešte to, čo najviac páli práve vás. Pravdepodobne to isté páli aj niekoho iného a vy tomu človeku môžete ponúknuť vaše riešenie. Nemusí to vyjsť na prvý pokus, ale každý ďalší pokus dopadne trochu lepšie – vďaka tréningu a zlepšovaniu kondície. Vybrať sa nesprávnym smerom je lepšie ako vôbec nevykročiť.

Ako získať čas?

Všetci máme k dispozícii na každý deň presne 24 hodín. Iste, sú veľké rozdiely v tom, koľko z toho času môžeme venovať našim nápadom a sebarealizáciám. Základný prídel hodín na jeden deň je však rovnaký pre všetkých. Voľný čas dokonca funguje tak trochu naopak, než by sme očakávali. Kto má veľa voľného času, vie celé dni preflákať, a kto ho má málo, ráta každú minútu a vie s tým časom naložiť lepšie ako ten flákač.

Vonkajšie okolnosti budú mať vždy tendenciu vyplniť prázdne miesta v dennom rozvrhu. Nenechajme sa tým oklamať a predbehnime ich v plánovaní dňa.

Ako získať potrebné schopnosti?

Preč sú časy celoživotného zamestnania v jednej organizácii a na jednej pozícii. Našťastie. Je výhodou mať väčší rozhľad. Dobré je vedieť všetko o niečom, ale zároveň niečo o všetkom. Nikdy v dejinách nemal bežný človek taký prístup k informáciám ako dnes. To obnáša aj skutočnosť, že informácie majú veľmi rozdielnu kvalitu a treba si vedieť vybrať. Informácie však ešte neznamenajú schopnosti. Tie si treba vypracovať povestnými desaťtisíc hodinami.

Ako získať zdroje?

„Aj by som začal(a), ale potrebujem na to XY peňazí a tie nemám.“ – tak znie okrídlená veta mnohých ľudí, ktorí by aj čosi urobili, len keby sa svet krútil trochu inak. Peniaze nie sú v tomto svete rozmiestnené rovnomerne, to je pravda. Ale nebudeme sa tým zaoberať, pretože nám to nijak nepomôže. Proaktívny prístup znamená urobiť maximum pre to, aby peniazom alebo iným zdrojom bolo umožnené pritiecť práve k nám. To znamená vykričať do sveta zámer, požiadať blízkych ľudí o podporu a ďalšie šírenie, ale najmä podniknúť konkrétne kroky, ktoré tých podporovateľov presvedčia, že nejdú niekomu financovať vzdušné zámky a vidiny, ale konkrétny zámer, ktorý stojí za to podporiť a ktorý sa vďaka usilovnému uskutočňovateľovi už-už zhmotňuje, len mu v tom treba trochu maličko pomôcť.

Nie je to len tak

Všetko chce tréning a odhodlanie, ale každá cesta sa začína prvým krokom. Uskutočňovanie vlastných zámerov a snov je beh na dlhú trať a vyžaduje si mnohé neobvyklé schopnosti ako stanovenie cieľa, zmenu návykov, zvyšovanie výkonnosti, schopnosť spolupracovať s inými ľuďmi. O tom si povieme niekedy nabudúce.


Posted

in

by

Tags:

Comments

4 odpovede na na “Zmeňme svet – začnime od seba”

  1. Marian Smolik Avatar
    Marian Smolik

    Aby sme vôbec mohli začať tvorivo diskutovať o tom, ako zmeniť svet k lepšiemu, mali by sme sa najprv zhodnúť na tom, čo je to to lepšie. Čiže dokončiť definíciu „Svet A nazývame lepším než svet B práve vtedy, keď X“. Čo je to, to X?

    Môže to byť „keď mám menej silný pocit, že treba niečo naprávať“. V tom prípade je užitočné pouvažovať o Budhovom názore, že dosiahnutie cieľa ani naplnenie túžby k cieľu nevedie, pretože studnica potenciálnych túžob je nekonečná. On odporúča potlačiť pocit túžby ako čosi škodlivé. Ak by sme na to hľadeli takto, potom by tvoj článok nebol príliš prínosný.

    Alebo možno použiť kresťanské kritérium: preži život ako dobrý človek. Čo je dobrý, to vedia dosť presne definovať. Najvýstižnejšie to vyjadrujú slová svätého Augustína „Ama et fac quid vis“ – miluj, a rob, čo chceš. Vo verzii Mariána Kuffu: Na svete sme na to, aby sme zmaturovali z jediného predmetu: z lásky. Toto kritérium ale zjavne tiež nie to, kam smeruje tvoj článok.

    Oba príklady, ktoré som uviedol sú založené na hlbokých základoch Tie položili slávne osobnosti a ich nasledovníci ich praktikovali tisícky rokov Na takomto základe možno budovať návod na praktické konanie.

    Myslím že nechceš prijať ani jeden z týchto základov a neviem či by si bol ochotný prijať nejaké alternatívne prefabrikované riešenie. Ak chceš ale budovať nejakú teóriu čiste len na základe svojich názorov, nejaký základ potrebuješ. Minimálne by si mal jednoznačne a zrozumiteľne dokončiť onú definíciu. Čo je to to X?

    1. Robert Zelník Avatar
      Robert Zelník

      Nemyslím si, že by sa svet pretváral vďaka nejakej konečnej definícii alebo ideálu. Človek je tvorivá bytosť, má potrebu premieňať svoje okolie a pretvárať všetko, čo sa mu zdá ako hodné pretvorenia. A ten bod má každý nastavený trochu inde.

      V súčasnosti máme jeden globálny spoločný dôvod na pretváranie: náš doterajší spôsob života celkom zjavne smeruje k tomu, že sa na planéte uvaríme alebo vyschneme. Klimatické zmeny by sa možno aj mohli oddialiť až úplne eliminovať, ak by sme okamžite vysadili veľmi veľa stromov. My ale nemáme žiaden rozumný osvedčený spôsob, ako skoordinovať takúto aktivitu v globálnom meradle. Toto je výzva a som zvedavý, ako sa s ňou vysporiadame.

  2. Jaroslava Antalová Ráčayová Avatar
    Jaroslava Antalová Ráčayová

    Roberto, super, teda elektrikárčina do toho na Tvojej ceste krásne zapadá. Teším sa. Ideme ďalej. Desaťtisíc krokov.

  3. Marián Orávik Avatar
    Marián Orávik

    Robo píšeš tak, že sa s tým nedá nesúhlasiť.
    A pritom ja by som s tým tak rád nesúhlasil… ale nedá sa ;-).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *